Ortodontijos centras
Ortodontinis gydymas (dantų tiesinimas)
Ortodontinis gydymas – tai kreivų dantų bei netaisyklingo sąkandžio korekcija. Kreivi dantys ir netaisyklingas sąkandis gali įtakoti įvairias odontologines problemas – kariesą (dantų ėduonį), dantenų uždegimus, paradantozę ir kt. Įprastai dantys yra tiesiami breketais, tačiau yra ir kitų dantų tiesinimo būdų
Kreivų dantų priežastys:
- Genetika (paveldimumas).
- Per anksti iškritę pieniniai dantys.
- Traumos.
Per anksti iškritusių pieninių dantų vietoje vyksta netaisyklinga dantų kaita, todėl formuojasi nelygios dantų eilės, t.y. pradėjus augti nuolatiniam dančiui – jam pradeda trūkti vietos ir jis išauga netaisyklingoje padėtyje. Po to vyksta grandininė reakcija, t.y. dantys pradeda augti ir stumtis į netaisyklingas padėtis.
Kai kuriais atvejais žmogaus nuolatiniai dantys yra stambesni už žandikaulį – tokiu atveju dantys netelpa žandikaulyje ir pradeda išstūminėti vienas kitą. Dantys yra paslankūs, todėl gydytojai ortodontai, panaudoję įvairius ortodontinius prietaisus, juos atstato į reikiamą ir taisyklingą poziciją.
Kodėl reikia tiesinti dantis, koreguoti sąkandį?
Turint kreivus dantis ir netaisyklingą sąkandį, ilgainiui gali išsivysti įvairios dantų ir dantenų ligos, kurios gali lemti ir dantų netekimą. Kita priežastis – estetinė burnos išvaizda.
- Ėduonis. Dėl dantų susigrūdimo dantų priežiūra tampa sudėtingesnė, maisto likučiai užstringa nelygių dantų tarpdančiuose, todėl yra blogai išvalomi dantys ir išsivysto ėduonis.
- Dantenų uždegimas.
- Greitesnė dantų abrazija (dėvėjimasis).
Dar viena priežastis – burnos estetinė išvaizda, diskomfortas kalbant – žmogus stengiasi slėpti savo dantis, šypsantis – slepia šypseną.
Turint netaisyklingą sąkandį, maistas yra blogai sukramtomas, tai ilgainiui gali lemti įvairias virškinamojo trakto ligas.
Dantų tiesinimo būdai
- Breketais.
- Kapmis.
- Ortodontinėmis plokštelėmis.
Turint netaisyklingą sąkandį, maistas yra blogai sukramtomas, kas ilgainiui gali lemti įvairias virškinamojo trakto ligas.
Ortodontinis gydymas breketais
Ortodontinis gydymas breketais yra skirtas tiesinti dantis bei koreguoti sąkandį naudojant metalinius arba keramikinius breketus, kurie yra klijuojami prie dantų ir sujungiami metaliniu lanku. Lankas yra labai tamprus, todėl, norėdamas atsistatyti į savo pradinę padėtį, sukuria tempimo jėgą. Tempimo jėga persiduoda į dantis - taip laikui bėgant dantys susistato į gydytojo ortodonto numatytas vietas. Pacientas privalo reguliariai lankytis pas gydytoją ortodontą, kuris prižiūri, kad gydymo eiga vyktų pagal sudėliotą gydymo planą. Gydymas breketais gali tęstis nuo kelių mėnesių iki kelių metų, tai labai priklauso nuo paciento dantų būklės bei pasirinktos breketų rūšies. Prieš atliekant procedūrą gydytojas nuima dantų atspaudus, pacientą siunčia padaryti panoraminę nuotrauką (ortopantomogramą), pagal indikacijas – šoninę galvos radiogramą (cefalogramą) arba kompiuterinės tomografijos tyrimą. Prieš gydymą gydytojas ortodontas pagal poreikį atlieka būtinų projekcijų fotografijas: veido priekinę, veido šypsenos, veido šypsenos lengvai pravėrus burną, profilio, profilio šypsenos, dantų priekinę sukandus dantis, dantų priekinę lengvai prasižiojus, dantų sąkandžio dešinės pusės, dantų sąkandžio kairės pusės, okliuzinę viršutinio dantų lanko, okliuzinę apatinio dantų lanko.
Breketai
Surinkęs visą reikiamą informaciją gydytojas ortodontas pacientui sudaro gydymo planą bei pasiūlo pacientui visus dantų tiesinimo breketais būdus:
Gydymą metaliniais breketais – tai seniausias gydymo metodas. Breketai ir jų lankai gaminami iš aukščiausios kokybės metalo lydinių, todėl gydymo eigoje breketai nekeičia savo funkcinių savybių, spalvos, nesukelia ėduonies (su sąlygą, jog gydymo metu dantys ir breketai bus tinkamai prižiūrimi), nekenkia danties emaliui. Metalinis lankas (viela) prie breketų yra tvirtinama ligatūromis. Pagrindinis šio gydymo metodo trūkumas – estetinė išvaizda.
Metaliniai breketai
Gydymą keramikiniais breketais. Šis gydymo būdas nesiskiria nuo gydymo metaliniais breketais, esminis skirtumas – estetika. Keramikinių breketų spalva mažai skiriasi nuo dantų spalvos, todėl breketai yra mažiau pastebimi aplinkinių.
Keramikiniai breketai
Gydymą beligatūriniais breketais – pagrindinis skirtumas nuo tradicinių breketų yra tas, jog beligatūriniai breketai turi specialius užraktus, kuriais metalinis lankas (viela) yra tvirtinama prie breketų. Dėl šios konstrukcijos sumažėja trintis, o patys dantys yra veikiami mažesne, tačiau labiau prisitaikančia jėga – todėl gydymas trunka trumpiau, pacientui rečiau reikia lankytis pas gydytoją ortodontą. Beligatūriniai breketai gali būti metaliniai arba keramikiniai.
Beligatūriniai breketai
Baigus gydymą, ant dantų vidinės pusės yra klijuojama retencinė (užlaikymo) viela.
Retencinė kapa
Ortodontinis gydymas kapomis
ortodontinis gydymas tiesinimo kapomis yra skirtas tiesinti dantis bei koreguoti sąkandį naudojant individualiai pagamintas tiesinimo kapas. Kapos yra gaminamos individualiai kiekvienam pacientui. Gydytojas ortodontas nuima dantų atspaudus ir kompiutrine progama yra sumodeliuojamas visas gydymo procesas. Visam gydymo laikotarpiui yra pagaminama nuo 8 iki 25 ir daugiau kapų vienam žandikauliui. Gaminamų kapų kiekis priklauso nuo paciento individualios situacijos. Kapos yra saugomos klinikoje, o pacientui yra išduodamas tik toks kapų kiekis, koks yra reikalingas tuo gydymo etapu.
Šio gydymo metodo trukmė yra labai panaši ar šiek tiek trumpesnė nei gydymo breketais, tačiau gydymo sėkmingumas labai priklauso nuo paciento, nes kapos yra išimamos, valgant ar geriant jas rekomenduojama išsiimti. Optimaliausias kapų nešiojimo laikas per parą yra ~22 val. Pacientas privalo reguliariai lankytis pas gydytoją ortodontą, kuris prižiūri, kad gydymo eiga vyktų pagal sudėliotą gydymo planą. Vizito metu pacientui yra išduodamas naujas kapų komplektas. Gydymas kapomis gali tęstis nuo kelių mėnesių iki kelių metų, tai labai priklauso nuo paciento dantų būklės bei sąžiningo kapų nešiojimo.
Kapos
Ortodontinis gydymas plokštelėmis
Ortodontinis gydymas plokštelėmis dažniausiai atliekamas vaikams ar paaugliams. Pacientams yra pagaminamos individualios išimamos plokštelės, prie kurių, pagal norimą tiesinti kryptį, yra pritvirtinami įvairūs metaliniai lankai. Šio gydymo metodo privalumas – sąlyginai nebrangus gydymas. Pagrindiniai trūkumai – nešiojant plokšteles sunku aiškiai kalbėti, švepluojama. Gydymo trukmė ir sėkmė labai priklauso nuo paciento sąžiningo plokštelės nešiojimo.