Profilaktikos ir dantų higienos centras
Profesionali burnos higiena – tai procedūra, atliekama burnos ertmėje: dantų apnašų ir akmenų šalinimas, dantų ir plombų paviršiaus poliravimas. „Kardiolitos klinikose“ pacientai taip pat apmokomi individualios burnos higienos: kaip taisyklingai prižiūrėti dantis namuose, kokias priemones naudoti.
Kas yra dantų akmenys?
- Dantų akmenys yra mineralizuotos dantų apnašos, kurios kaupiasi dantenų vagelėse, ant dantų, prie pat dantenų, o taip pat – protezų paviršių.
Akmenys (konkrementai) gali būti:
- Viršdanteniniai: padengia danties vainiką kaklelio srityje ir yra gerai matomi. Dažniausiai tokio tipo akmenys susidaro ant apatinių, ypač priekinių, dantų iš liežuvio pusės ir ant viršutinių krūminių dantų iš skruosto pusės.
- Podanteniniai: kaupiasi dantenų vagelėse ir dantenų kišenėse. Tokio tipo akmenys yra sunkiai pastebimi, diagnozuojami tik specialiais instrumentais odontologijos kabinete, taip pat – rentgeno nuotraukų pagalba.
Dantų akmenys yra pavojingi, nes juose kaupiasi įvairūs mikroorganizmai, kurie gali sukelti įvairias dantų ir dantenų ligas.
Kodėl reikalinga profesionali burnos ertmės higiena?
Daugelis dėl skubėjimo ar kitų priežasčių burnos priežiūrai neskiria pakankamai laiko. Be to, kasdienė dantų priežiūra namuose ne visiems padeda pilnai apsaugoti dantis:
- Ne visos apnašos pašalinamos dantų šepetėliu. Tinkamai neišvalius apnašų, jos sukietėja ir susidaro taip vadinami dantų akmenys. Dantų akmenys tampa puikia niša kauptis bakterijoms, kurios sukelia dantų kariesą, burnos gleivinės ir periodonto ligas.
- Susikaupę akmenys matomi plika akimi. Į apnašą, akmenis įsigeria pigmentinės medžiagos ir dantų spalva gali patamsėti keliais tonais, taip pat gali atsirasti blogas kvapas.
- Nepakankama burnos priežiūra sukuria palankią terpę infekcijų vystymuisi. Pastarųjų dešimtmečių klinikiniai tyrimai patvirtino, kad dantenų uždegimas gali būti diabeto, širdies ligų priežastimi.
Burnos higienistas, priklausomai nuo akmenų kaupimosi intensyvumo, paciento skiriamo laiko ir dėmesio dantų priežiūrai, įvertina apsilankymų dažnumą.
Burnos higienos procedūros eiga:
- Apnašų ir akmenų nuvalymas specialiu ultragarsiniu prietaisu.
- Akmenų pašalinimas rankiniais instrumentais.
- Dantų nupūtimas smėliasrove – šiame etape pašalinamos apnašos net sunkiai prieinamose vietose, taip pat nuvalomas pigmentas, susidaręs dėl arbatos, kavos, kitokių dažančių maisto produktų vartojimo, rūkymo ir pan.
- Dantų poliravimas specialia pasta.
Retais atvejais apnašų šalinimo procedūros metu pacientas jaučia nemalonumą, dantų jautrumą. Taip atsitikti gali dėl pažengusio uždegiminio proceso burnoje. Tokiais atvejais dantys yra nuskausminami naudojant vietinę nejautrą.