Terapinio gydymo centras
Dantų plombavimas
Dantų plombavimas yra būtinas, kai dantyje dėl karieso (dantų ėduonies) atsiranda kariozinė ertmė „skylutė“. Kariesas (dantų ėduonis) yra viena labiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Karieso (danties ėduonies) atsiradimo priežasčių yra ne viena, tačiau bene pagrindinė priežastis – dėl netinkamos dantų priežiūros. Netinkamai prižiūrint dantis apnašos kaupiasi tarpdančiuose, dantų vagelėse, prie dantenų. Dantų apnašose gausu mikroorganizmų ir bakterijų, kurie, skaidydami maisto likučius, „tirpina“ kietuosius danties audinius.
Gydytojas odontologas išvalo kariozinę ertmę ir ją užpildo plombine medžiaga, taip atkurdamas funkcionalią danties formą ir sugrąžindamas estetinį vaizdą. Laiku negydant kariesio (dantų ėduonies), kariozinė ertmė „skylutė“ didėja ir pacientas pajunta skausmą. Negydant kariesas (danties ėduonis) gali komplikuotis į pulpitą ir/ar periodontitą, o šie – suardyti danties giliuosius audinius, sukelti pūlinius ir/ar uždegimus, o visa tai gali privesti net iki danties šalinimo.
Kaip gydomas kariesas (danties ėduonis)?
Prieš gydymą yra atliekama diagnostika, jeigu reikia, atliekamas nuskausminimas. Pašalinus pažeistus danties audinius, danties ertmė yra paruošiama plombavimui. Plombavimo metu, remiantis natūralia danties anatomija, plombinė medžiaga yra sluoksniuojama. Iš pradžių dedama minkštesnė plombinė medžiaga, panaši į dentiną, o ant viršaus uždedamas kietas emalio sluoksnis. Taip atkuriama natūrali danties struktūra – minkštesnė plomba viduje nekliudo kramtant, o kietas emalis užtikrina, kad dantis bus tvirtas ir mažiau dėvėtųsi. Šiais laikais emalio spalva parenkama kiekvienam pacientui individualiai, todėl plombuotų dantų spalva, žvelgiant plika akimi, nesiskiria nuo natūralios dantų spalvos.
Kai karieso (danties ėduonies) pažeidimai yra didesnės apimties, tuomet dantų gydymas gali trukti ne vieną vizitą (pvz. reikia dėti gydomąjį pamušalą ar „marinti“ nervą tolimesniam endodontiniam gydymui), tokiu atveju iki sekančio vizito dantis yra plombuojamas laikinąja plomba, kuri apsaugo išvalytą danties ertmę nuo išorinių dirgiklių (maisto, gėrimų ir pan.). Atlikus visą numatytą danties gydymą, laikinoji plomba yra keičiama nuolatine plomba.
Estetinis priekinių bei krūminių dantų plombavimas
Estetinis plombavimas – dantų restauracijos metodas, leidžiantis maksimaliai išsaugant danties audinius, atkurti anatominę danties formą, išgauti natūralaus, sveiko danties spalvą, skaidrumą, blizgesį.
Estetiškai plombuojama, kai:
- norima atkurti nudilusius, nusidėvėjusius dantų paviršius;
- norima panaikinti tarpus tarp dantų;
- norima pakoreguoti dantų nelygumus;
- norima pakeisti dantų formą, spalvą;
- reikia atstatyti nuskilusius ar ėduonies pažeistus dantis.
Dantų plombavimas atliekamas aukščiausios kokybės plombomis, jas parenkant pagal paciento natūralių ir sveikų dantų atspalvį ir skaidrumą.
Kaip elgtis po dantų plombavimo?
Plombuotus dantis, lygiai taip pat kaip ir neplombuotus reikia nuolatos prižiūrėti, rūpintis gera burnos ertmės higiena. Bent kartą per metus ar pusmetį (priklauso nuo individualios situacijos) atlikite burnos higienos procedūrą. Jos metu plombos yra nupoliruojamos ir taip prailginamas jų tarnavimo laikas.